Jurgów to niewielka miejscowość należąca do Gminy Bukowina Tatrzańska, uważanej za jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie gmin w Polsce.
Jurgów jest niewielką miejscowością, należącą do regionu spiskiego, położoną na Pogórzu Spisko – Gubałowskim, na prawym brzegu rzeki Białki. Piękne usytuowanie u podnóża Tatr Bielskich, z górującym nad wsią Hawraniem (2 152 m n.p.m.), sprawia, że widok z Jurgowa jest naprawdę niepowtarzalny. Miejscowość należy do gminy Bukowina Tatrzańska, uważanej za jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie gmin w Polsce. Sąsiaduje z: Brzegami, Bukowiną Tatrzańską, Czarną Górą, Rzepiskami, a od południa ze Słowacją. Leży na wysokości około 770 m.n.p.m. (najwyższe wzniesienie: Górków Wierch 1024 m n.p.m.).
Panują tu doskonałe warunki naturalne, idealne do uprawiania turystyki i sportu, tak latem, jak i zimą. Jurgów położony jest w malowniczej dolinie górskiej rzeki Białki, otoczony pobliskimi wzgórzami i wzniesieniami, a także licznymi łąkami i terenami zielonymi oraz obfitującymi w grzyby i jagody lasami. Oprócz pięknych widoków na Tatry Bielskie i Wysokie, miejscowość oferuje ciszę, spokój, czyste powietrze, a także liczne możliwości do aktywnego spędzania czasu. Piękne tereny Doliny Białki objętej programem „Natura 2000”, to znakomite miejsce do spacerów i odpoczynku. Na obszarze wsi występuje kilka atrakcyjnych szlaków spacerowych i tras rowerowych. Piękne tatrzańskie widoki, cisza i spokój zachęcają do wypoczynku w tym rejonie. Przez Jurgów przebiega Szlak Architektury Drewnianej, a na jego liście znajduje się kościół parafialny pw. Św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej, Zagroda Sołtysów oraz zespół szałasów pasterskich na Polanie Podokólne.
Początki miejscowości sięgają 1546 r., a w całej swej historii należała do trzech organizmów państwowych: do Królestwa Węgierskiego (1546 – 1918), do Polski (1920 – 1939 i od 1945) oraz do Republiki Słowackiej (1939 – 1945). Pod panowaniem austro– węgierskim granica z Galicją przebiegała w zachodnich częściach wsi, a jej linię wytyczała rzeka Białka oraz metalowe słupki graniczne, z których dwa można jeszcze dziś spotkać w Jurgowie.
Wioska liczy obecnie niespełna 1000 mieszkańców, znanych z rękodzieła i sztuki ludowej. Na jej tworzącą się przez wieki bogatą kulturę oddziaływały zarówno wpływy polskie, słowackie, niemieckie, węgierskie jak i wołoskie. Są one widoczne w folklorze, gwarze, architekturze, zwyczajach, a także w strojach regionalnych, które noszone są do dnia dzisiejszego z okazji ważnych uroczystości: wesela, chrzciny, święta kościelne.
Położenie Jurgowa umożliwia łatwy dojazd do ważniejszych sąsiadujących miejscowości:
- Bukowina Tatrzańska – 3 km; Białka Tatrzańska – 5 km; Nowy Targ – 19 km; Zakopane – 20 km; Niedzica 23 km; odległość do granicy ze Słowacją – 3 km; Zdziar – 15 km; Kieżmark – 37 km.
- Lotniska: Poprad (Słowacja) – 47 km; Kraków-Balice – 110 km.
Do Jurgowa dojechać można:
- z Nowego Targu drogą krajowa nr 49 w kierunku granicy ze Słowacją;
- z Zakopanego przez Poronin, Bukowinę Tatrzańską; lub drogą im. Oswalda Balzera przez Toporową Cyrhlę, Zazadnią, Brzegi;
- z Niedzicy przez Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Łapszankę, Rzepiska (trasa widokowa).
Warto odwiedzić Jurgów, gdyż ta urokliwa miejscowość ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Latem – stanowi wymarzoną bazę wypadową na tatrzańskie szlaki zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie. Zimą – to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych, a dzięki prężnie rozwijającej się stacji narciarskiej „Jurgów Ski” jest to jeden z najciekawszych rejonów do uprawiania narciarstwa na Podtatrzu.